רונן עצמון

לשופטים, בטח שופטים צבאיים, אסור לטעות בעבודה שלהם. כל טעות עלולה להיות הרת גורל ואפילו קטלנית. רונן עצמון, שופט צבאי בכיר לשעבר, רוצה לגלות לכם "סוד" – גם שופטים הם בני אדם וגם הם לפעמים עושים טעויות.

במשך עשר שנים היה רונן היועץ המשפטי של כמה מהגופים הגדולים בצה"ל, ובמשך 15 שנים היה בעצמו שופט צבאי.
כבר אחרי זמן קצר במקצוע הוא שם לב ש"שופטים הם לא סופרמן" - וגם הם טועים לפעמים, לכן הוא החליט לצאת למסע כדי לגלות מתי ואיך כולנו טועים.
רונן צלל לעולם של הטיות קוגניטיביות, טעויות שיטתיות בשיקול הדעת, ושאר מכשולים בקבלת החלטות. הוא הבין שגם הוא, עם רבע מאה של ניסיון משפטי, לא תמיד מצליח להבחין בין שקרנים לבין דוברי אמת.
במסעו הוא גילה כמה קל להשפיע על שיקול הדעת של האנשים השקולים ביותר ומה הן ההטיות הקוגניטיביות הנפוצות והבעייתיות, הן אצל שופט מן המניין והן בחיי היומיום של כולנו.

בסדרת הרצאות חדשה רונן מזמין אותנו להשתתף בסיפורים ובתובנות ממאות משפטים ואיך הם מתנהלים:

- שופטים לא טועים
רונן עצמון חושף את מאחורי הקלעים של מקצוע השפיטה. בהרצאה קלילה, אינטראקטיבית ומתובלת בהומור, רונן מכניס את הקהל אל תוך מוחם של שופטים . בעזרת דוגמאות חיות מעברו כשופט צבאי ובשיתוף הקהל, הוא מראה איך אפשר להשפיע באופן לא מודע על עונשו של נאשם, איפה כולנו נוטים לטעות, כמה קשה לזהות דוברי שקר ומה אנחנו יכולים לעשות בשביל למזער טעויות.
הרצאה שהיא חוויית חובה לכל מי שאי פעם נאלץ לקבל החלטה משמעותית.

- תיאטרון האבסורד של עבירות הטרור
סיפורו של מחבל לא נגמר בפיגוע, וגם לא ההשפעה שלו עלינו. אז איך טרוריסט חוטף גם את המוח שלנו, ואיך הטרור הפך את בתי המשפט לתיאטרון של אבסורד? בהרצאה מעוררת מחשבה, לעיתים מצחיקה לעיתים מקוממת, השופט עצמון משתף את הקהל באנקדוטות ובתובנות מתוך מאות משפטי הטרור שהוא דן בהם. הרצאה שתשנה את ההסתכלות שלכם על אחת התופעות האנושיות שהכי מטרידות את העולם ותכניס אותה לפרופורציה.

- דברים שלא ידעתם על בתי המשפט הצבאיים בשטחים
לכולם יש דעה, וכולם בטוחים שהם יודעים מה קורה בשטחים, אבל הרבה דברים נסתרים גם מהאנשים שחיים שם. זה בכלל לא עניין של שמאל או ימין, זו השאיפה למשפט צודק, בנסיבות שאין עוד כמותן בעולם, השופט רונן עצמון חושף סיפורים – חלקם מצחיקים וחלקם מרגשים – מעבודתו של שופט צבאי ביהודה ושומרון.

- כאילו-מומחים וכאילו-מדע בבית המשפט
מה לדעתכם יותר מדעי, פוליגרף או זיהוי טביעות אצבעות? כדאי שתחשבו שוב. בבתי המשפט מעידים הרבה "עדים מומחים". כמה מהם באמת מומחים, וכמה מהם מנסים להגניב לבית המשפט פסאודו-מדע במסווה של ידע מבוסס? רונן עצמון חושף כמה מן המקרים הקשים, שבהם עדים כאילו-מומחים הובילו להחלטות שיפוטיות שגויות לחלוטין.